[LT] EcoTips (I): Geysir

Geyser-Geysir-Iceland[LIETUVIŠKAI] Islandija pasižymi geoterminiu aktyvumumu, todėl jos teritorijoje galima rasti daugbę geizerių. Vienas iš populiariausių yra Didysis geizeris, kurį galima rasti “Golden Circle” maršrute, pietvakarinėje Islandijojos dalyje. Geizeris yra karšto vandens šaltinis, kuris periodiškai išsiveržia, ir į orą išmeta vandens bei garų stulpą.
Šio Geizerio, davusio vardą visiems kitiems geizeriams pasaulyje veikla, po septynių šimtmečių aktyvumo nutrūko 1950-aisiais. Taip atsitiko todėl, kad norėdami sukelti išsiveržimus, į geizerį žmonės mėtė muilą bei akmenis. Tarp 1950 ir 2000-ųjų metų veiklos šioje vietoje nebuvo visiškai. Bet, laimei, šiandien retsykiais pasitaiko keletas išsiveržimų. Nepaisant to, kad geizeris vėl pradėjo savo veiklą, jis yra praradęs savo galią – vandens srovė gali pasiekti iki 10-ties metrų aukščio, tai yra 50 metrų mažiau, nei siekdavo anksčiau.
Geizeris yra laukinės gamtos reiškinys, kurį mes turime apsaugoti, tačiau reikia žinoti, kad tai taip pat gali būti ir pavojinga. Štai kodėl mes norime duoti keletą patarimų, norint aplankyti šią nuostabią vietą Islandijoje.
Geizerio vandenyje yra daug sieros, o jo temperatūra svyruoja tarp 80-100 oC (176-212 oF). Todėl griežtai rekomenduojama neliesti ir negerti geizerio ar aplinkinių upių vandens.
Islandijoje dažnai pučia stiprus vėjas, todėl jūs turėtumėte būti atsargūs ir įsitikinti, kad laukdami geizerio išsiveržimo nestovite toje vietoje kurios kryptimi pučia vėjas. Kitu atveju jūs sušlapsite (būsite kaip po dušo!) visai likusiai dienai, o tai gali būti labai nemalonu, ypač jei oras yra šaltas.
Mėtant į geizerį akmenis bei monetas, yra teršiamas vanduo ir keičiama natūrali gamtos pusiausvyra. Jei esate rūkalius, nepamirškite, kad rūkyti geizerių teritorijoje yra draudžiama. Taip pat nuorūkų nemėtykite ir aplinkinėje teritorijoje, nes jų irimo procesas trunka nuo vienerių iki dešimties metų, ir tai ypatingai teršia aplinką.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s